X
تبلیغات
زولا
پرچین
  
 مجموعه شعرها
 
آرشیو
 
یکشنبه 25 خرداد‌ماه سال 1382
شبهایی که دیگر خواب نبودیم
هیچ دوست ندارم این بلاگ بعنوان یک سایت سیاسی شناخته شود.اما بهر حال اوضاع و وقایع سیاسی بخشی از واقعیت زندگی ما بوده و نمیتون نسبت به آن بی تفاوت بود. بنابراین بمناسبت وقایع مهم شبهای گذشته ناخودآگاه اینجا هم رنگ و بوی سیاست گرفته:

شنبه شب تظاهرات فروکش کرد. با اینکه تا نزدیکهای صبح هنوز مردم و پلیس توی خیابانها بودند ولی تجمع مردم و بوق زدنهای متوالی خیلی زیاد نبود.
در طول شبهای گذشته من مستقیم در میان مردم و دانشجویان بودم و از نزدیک شاهد وقایع.
از وحشیگریهای ارازل و اوباش موسوم به لباس شخصی هم فیلم و عکس تهیه کردم.بعضی از آنها را روی سایت خواهم گذاشت.چیزهایی که توجه من را در این وقایع جلب کرد و بعنوان نکات جدید مطرح بود اینها بود:
- تاثیر عصر ارتباطات روی حرکتهای توده ای مردم. تاثیر اینترنت تلویزیونهای ماهواره ای و حتی ارتباطات موبایل در هماهنگی و بسیج مردم بسیار واضح بود.
 - همکاری گسترده و مشارکت مردم. با اینکه خطر کتک خوردن و دستگیر شدن زیاد بود با اینحال در مردم یک جور حس همکاری و همراهی وجود داشت. تماشاگران نیز بصورت اکتیو در ماجرا شرکت میکردند. حمایت مردم از دانشجویان و تظاهر کنندگان خیلی زیاد و علنی بود.بارها دیدم که درهای خانه ها بروی جوانها برای پناه دادن باز میشد و دیدم که باران آجر یا سنگ از پشت بامها روی سر لباس شخصیها میریخت.و دیدم که زخمیها و صدمه دیده هارا چگونه پناه دادند و تیمار کردند.
- عدم ترس. عجیب بود که حتی زنان مسن و  خانواده ها داخل شلوغیها بودند و به نحوی در حرکت جنبش موثر بودند.ترس مردم از ابهت و هیبت حکومت ریخته است.
- فاصله گرفتن افکار عمومی از اصلاح طلبان درون نظام و نحوه انعکاس اخبار توسط اصلاح طلبان حکومتی.پوشش خبری رسانه های اصلاح طلب بسیار ضعیف بود به همراه تحلیلهای آبکی مبنی بر صحیح نبودن این حرکتها. این نشان از عمق شکاف و فاصله بین خواسته های مردم و دیدگاههای اصلاح طلبان دارد. 
تحلیل من این است که تقابل و تضاد اصلی از این پس بین توده های مردم و جناح راست حکومت بوده و جناح چپ چنان ضعیف خواهد شد که به حساب نخواهد آمد.انتخابات ۹ اسفند طلیعه این واقعیت است. 

رای تعقیب اخبار به این سمساری سر بزنید:  http://bloggard.blogsky.com/ 

و همینطور خبرکده : http://khabar.blogsky.com/


 

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 189935


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها