X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
پرچین
  
 مجموعه شعرها
 
آرشیو
 
چهارشنبه 11 تیر‌ماه سال 1382
موجهای Information Society و کشور عزیز ما
رشد فن اوری اطلاعات و اینترنت در دنیا بصورت خیلی سریع و انفجاری اتفاق افتاده. به اصطلاح میگن وارد عصر اطلاعات و جامعه اطلاعاتی شده ایم.در امریکا حدود هفتاد درصد منازل به اینترنت متصل هستند و سایر کشورها هم با کمی تاخیر دارن به این آمارها میرسند.رشد اینترنت و IT در کشورها بصورت موجهای پشت سر هم بوده که هر موج مربوط به یک کاربرد جدید اینترنت در عرصه زندگی مردم است.
آنقدر اختلاف بین کشورهای غنی و ضعیف در اینزمینه زیاد شده که از اون به عنوان یک پدیده بحرانی بنام فاصله دیجیتالی یا Digital Gap اسم میبرند. آمارهای وحشتناکی هم هست.مثلا اینکه تعداد خطوط ارتباطی شهر توکیو از کل قاره افریقا بیشتره و مانند اینها..
در ایران هم به تبع وضعیت جهانی IT و اینترنت بسرعت در حال رشده. در حال حاضر حدود ۵/۲ میلیون کاربر اینترنت داریم که از سال قبل بیش از دوبرابر رشد داشته.این رشد تساعد هندسی تا چند سال ادامه خواهد داشت.
اما نکته جالب در اینزمینه شکل عجیب و غریب رشد IT تو کشور ماست.از اونجا که ما هیچ چیمون شبیه بقیه دنیا نیست.مثل فوتبالمون ویا رییس جمهورمون(که خودش تو اپوزسیونه) دلایل رشد اینترنت هم اینجا یه چیزهای دیگه است.
موجهای فراگیر شدن اینترنت در اینجا به اینصورت بوده:
-کاربرد e-mail که از دانشگاهها شروع شد و خوب طبیعیه
-کاربرد VoIP یا همون تلفن اینترنتی : چون بیشتر مردم بچه هاشون مهاجرت کردن و اینها همش دنبال راه حل ارزان برای تماس خارج از کشور بودند.
-Chat بازی که خیلی ها رو معتاد کرد. فقط بدلیل اینکه جوونهای ما نمیتونن خیلی راحت و طبیعی با هم سن هاشون از جنس مخالف ارتباط داشته باشن.
- weblog که واقعا رشدش در ایران خیلی زیاد و غیر عادی بوده وتوجه رسانه های خارجی رو جلب کرده. از جمله BBC که چند روز پیش گزارش مفصلی از وبلاگهای ایرانی پخش کرد و توی سایتش گذاشت. این رشد افراطی هم فقط بدلیل اینکه روح ایرانی تشنه است.روح ایرانی زخم خورده است و بدنبال جایی برای بروز و بیان این زخمها میگرده.
- فکر میکنم و امیدوارم موج بعدی تجارت الکترونیک و کسب درآمد و حرفه از طریق اینترنت باشه. حداقل بدلیل وضعیت بد اقتصادی و موج عطیم نیروی جوان و تحصیلکرده تو این مملکت اقلا ایندفعه این رشد در مسیر صحیح خودش بیافته....

World Total 605.60 million
Africa 6.31 million
Asia/Pacific 187.24 million
Europe 190.91 million
Middle East 5.12 million
Canada & USA 182.67 million
Latin America 33.35 million


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 189955


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها